Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 08:30 - 17:00 hod.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 08:30 - 17:00 hod.

Zdieľať    
Kurz libry klesol

Kurz libry klesol

10.01.2017

Mayová nevylučuje tvrdý brexit.

Britská vláda pravdepodobne plánuje uprednostniť takzvaný tvrdý brexit, teda odchod z Európskej únie (EÚ) aj s rizikom straty jednotného trhu. Naznačila to cez víkend britská premiérka Theresa Mayová.

V rozhovore uviedla, že jej prioritou v nadchádzajúcich rozhovoroch o vystúpení Británie z EÚ je opätovné získanie úplnej kontroly nad imigráciou a britskou legislatívou. A to aj za cenu, že by to Britániu stálo prístup k jednotnému trhu.
Odchod z EÚ nebude o tom, aby si Británia zachovala nejaké zvyšky členstva. “Odchádzame. Vystupujeme. Už nebudeme členmi EÚ, takže otázkou je len to, aké budú vzťahy Británie s EÚ potom, keď už budeme mimo (bloku),” povedala.
“Budeme môcť zabezpečiť kontrolu našich vlastných hraníc a mať aj kontrolu nad našimi zákonmi,” vysvetľovala výhody brexitu Mayová. Zároveň však dodala, že Londýn má aj naďalej záujem dosiahnuť s EÚ čo najlepšiu dohodu, aby britské firmy mohli obchodovať a podnikať v Európskej únii a firmy z EÚ zasa obchodovať a podnikať v Británii.
V reakcii na vyjadrenia britskej premiérky kurz libry klesol oproti svetovým menám na dvojmesačné minimum. Jedinou menou, oproti ktorej libra posilnila, bola turecká líra.

<< späť