Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.

Zdieľať    
Dôchodkové fondy

Dôchodkové fondy

02.03.2017

Fondy vyhlasujú bankrot.

V Spojených štátoch prvé dôchodkové fondy oficiálne vyhlásili bankrot, oznámil New York Daily News. Kolaps penzijného fondu vodičov nákladných automobilov v štáte New York s názvom “Local 707” postihol približne 4000 ľudí ktorí teraz utrpeli podstatné zníženie ich zmluvných dôchodkov. Skutočnosť, že vyplácanie dôchodkov odteraz prevezme štátna poisťovňa, nie je útechou, pretože tým sa problémy iba presunuli na vyššiu úroveň.

Osud Local 707 iba predznamenal počiatok vlny bankrotov, ktoré otrasú dôchodkovým systémom v Spojených štátoch v nasledujúcich rokoch, čím sa milióny ľudí dostanú do chudoby. Okrem toho, nielen dva sesterské fondy Local 707 zo susedného štátu New Jersey čelia bankrotu, ale v ohrození je aj veľký štátny dôchodkový fond pre vodičov nákladných automobilov s viac ako 400.000 dôchodcami v južných a západných Spojených štátoch.
Problém sa však kopí do čoraz väčších rozmerov. “Je to tichá kríza, ale je to veľmi reálne. V súčasnej dobe asi 200 penzijných fondov mieri k bankrotu, čo bude mať vplyv na 1,5 až 2 milióny ľudí. Prognózy bez novej pomoci od štátu sú bezútešné,” cituje Daily News riaditeľa dôchodkového fondu centrálnych štátov, Thomas Nyhanov. Ohrozené sú nielen dôchodkové fondy súkromného sektora. Miestne a štátne penzijné plány sú taktiež na pokraji bankrotu – čelíme penzijnému tsunami. V mnohých štátoch sú finančné prostriedky vážne nedostatočné.
Je pozoruhodné, že krach Local 707 údajne spustili transakcie vo finančnom systéme, a nie chyby vedenia spoločnosti. Priemysel nákladnej automobilovej dopravy trpí obrovskými stratami v dôsledku škodlivej kombinácie deregulácie cien a strát na akciovom trhu.
Na podobnom princípe, ako v USA súkromné penzijné fondy, fungujú na Slovensku aj doplnkové dôchodkové spoločnosti.

<< späť