Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.

Zdieľať    
Dôvera k drahým kovom rastie

06.05.2013

Zlaté mince idú na dračku.

Minulý týždeň rezonovalo na komoditných trhoch zlato, ktoré sa po nedávnom cenovom páde rýchlo spamätáva. Nižšie ceny vyvolali nákupnú horúčku.

Cena zlata sa spamätala z šokujúceho pádu a začala stúpať. Na konci týždňa sa troyská unca žltého kovu obchodovala na úrovni 1 462,9 dolára, čo bolo o 56,4 dolára viac ako týždeň predtým týždeň. Cena striebra stúpla o 0,75 dolára a dostala sa na úroveň 24,04 dolára za uncu.

Malí investori však stále nedôverujú vládam, že zachránili ekonomickú situáciu a využívajú príležitosť na kúpu drahých kovov.

Príkladom môže byť výrazné zníženie zásob zlata v skladoch banky J.P. Morgan, ktorá len počas minulého týždňa vyskladnila 65 ton zlata. Americká mincovňa zas v uplynulom týždni úplne vypredala zásoby najmenšej mince American Eagle, ktorá má hmotnosť 0,1 troyskej unce. Celkové predaje mincí American Eagle sa v apríli v porovnaní s marcom strojnásobili.

Podobne je na tom i Austrália. Tamojšia mincovňa Australian Perth Mint, ktorá je jednotkou v predaji zlata a striebra v krajine tvrdí, že sa jej pri poklese cien zdvojnásobili predaje.

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu pokračovalo Rusko a Kazachstan v marci v rozširovaní zlatých rezerv. Robia tak nepretržite už šesť mesiacov. Objem zlata obchodovaného na burze Shanghai Gold Exchange dosiahol od 16. apríla každý deň štvornásobok denného priemeru vlaňajška. Analytici sú však pri predpovedaní ďalšieho cenového vývoja drahých kovov opatrní. Konštatujú len, že ak sa cena zlata dostane ešte nižšie, spôsobí to pravdepodobne ďalší vyšší dopyt po reálnych kovoch a ešte vyššiu mieru odlúčenia trhu s papierovým zlatom a striebrom od trhu s fyzickými kovmi. 

<< späť