Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.

Zdieľať    
Falošné jednolibrovky

Falošné jednolibrovky

04.01.2017

Kráľovská mincovňa razí nové mince. V obehu je množstvo falošných jednolibroviek.

Briti preto menia jej tvar.

V Británii vstúpi 28. marca do obehu nová minca v hodnote jednej libry, ktorá bude mať namiesto okrúhleho tvaru 12 hrán a viac bezpečnostných prvkov.

Súčasná guľatá jednolibrovka bude legálnym platidlom spolu s novou, bezpečnejšou mincou do 15. októbra. Je to prvýkrát za viac ako 30 rokov, kedy librová minca mení svoju podobu, uviedla na svojich stránkach BBC.

Stará minca sa stala problematickou, pretože je ľahké ju kopírovať. V obehu tak je veľké množstvo falošných mincí. Vytvorenie novej mince bolo oznámené v roku 2014. Kráľovská mincovňa, ktorá vytvára mince, uviedla, že nová librová minca bude najbezpečnejšia minca na svete a bude ťažšie ju falšovať.

Nová minca má niekoľko prvkov, ktoré majú zabrániť jej falšovaniu. Predovšetkým je to tvar a použitie dvoch kovov - vnútorný kruh je z poniklovanej zliatiny striebornej farby a vonkajší je zlatý, z niklu a mosadze. Má obrázok ako hologram, ktorý sa mení od symbolu pre libru na číslo jedna, keď sa na mincu pozeráme z rôznych uhlov. Na okraji lícovej strany mince je miniatúrnym písmom nápis ONE POUND a na rubovej strane je vyznačený rok výroby mince. Na jednotlivých stranách mince z boku budú striedavo vyfrézované drážky. Minca má aj skrytý bezpečnostný prvok, ktorý má zabrániť falšovaniu, jeho detaily však neboli zverejnené.

Vláda vyzvala obyvateľov, aby v termíne platnosti oboch mincí používali svoje librové mince alebo ich uložili do banky. Odhaduje sa, že v pokladničkách Britov je v minciach okolo 1,3 miliardy libier a zhruba tretinu tvoria mince v hodnote jednej libry. Časť z vrátených mincí bude roztavená a použitá na výrobu novej verzie.

Autor: ČTK

<< späť