Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.

Zdieľať    
Petrodolár

Petrodolár

23.01.2017

Obroda alebo koniec ?

Nový americký prezident Donald Trump označil jadrovú dohodu s Iránom za najhorší obchod v dejinách a hrozil jej zrušením. Kdežto bývalý minister zahraničia John Kerry to pokladá za istú cestu k tomu, že americký dolár stratí postavenie svetovej rezervnej meny. Nový šéf Bieleho domu ale stavil na nový zahraničnopolitický kurz. Vyslovil sa pre zblíženie s Ruskom. Avšak vzťahy s Čínou sú stále napnutejšie. 
V terajšom peňažnom systéme hrá hlavnú úlohu dolár. Tento systém je dnes skutočne vystavený kritike, ale nehľadiac na túto ostrú kritiku je doteraz dosť stabilný, pretože nikto nepotrebuje chaos. Tento ropný dolárový systém vznikol vďaka transakcii, ktorú uzavrel niekdajší americký prezident Richard Nixon a jeho minister zahraničia Henry Kissinger so Saudskou Arábiou. Saudovia súhlasili predávať ropu výhradne za doláre a Američania im sľúbili bezpečnosť a dodávky zbraní. A tak sa ropný dolár rýchlo stal uznávaným svetovým štandardom. Lenže tento systém má svoje trhliny.
Teheránska vláda vôbec nepredáva ropu za doláre. “Euro je naša najdôležitejšia obchodná mena, pretože neobchodujeme v amerických dolároch,” vyhlásil guvernér iránskej Centrálne banky. Druhou najdôležitejšou menou je pre výrobcov ropy čínsky jüan. Obchody s Čínou sa tiež uzatvárajú bez dolára.
Znamená to, že Čína už nezávisí toľko na svojich dolárových rezervách. “Pre Čínu nie je výhodné hromadiť rezervy v cudzej mene,” vyhlásila čínska Centrálna banka už v novembri 2013. O niečo neskôr začal Peking aktívne predávať svoje dolárové rezervy. To isté začala robiť Saudská Arábia.
Dokonca aj v samotnej Amerike začali premýšľať inak. Jared Bernstein, ktorý do roku 2011 bol ekonomickým poradcom Bieleho domu, už pred dvoma rokmi vyhlásil: “To, čo bolo predtým privilégiom, stalo sa dnes bremenom, ktoré bráni zvýšeniu počtu pracovných miest, nafukuje rozpočtový deficit a tiež obchodný deficit, jednoducho robí finančné bubliny. Aby sa znovu vrátilo americké hospodárstvo na správnu cestu rozvoja, musí vláda prestať podporovať status dolára ako rezervnej meny.”

Niektoré Trumpove myšlienky sa zhodujú s argumentáciou Bernsteina. Napríklad, sľub vrátiť do krajiny pracovné miesta. A zároveň sa ako naschvál objaví ten istý Henry Kissinger. Stane sa sprostredkovateľom na rokovaniach medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a Trumpom. Budú hovoriť o obrodení ropného dolára alebo o jeho dôslednej likvidácii? 

<< späť