Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.

Zdieľať    
Zlato posilnilo o dve percentá.

14.09.2012

Americká centrálna banka Fed spustila tretie kolo skupovania dlhopisov.

Po dvojročnej pauze sa americká centrálna banka Fed odhodlala k novej vlne skupovania dlhopisov. Od dnes bude pravidelne každý mesiac skupovať hypotekárne dlhopisy v hodnote 40 miliárd dolárov.

Fed bude nakupovať tieto cenné papiere, až pokým sa nezlepší situácia na trhu práce. Inými slovami to znamená, že program bude držať pri živote na neurčitý čas.

Kým pri predošlých programoch skupovania dlhopisov sa nezamestnanosť v roku 2010 pohybovala okolo 10 percent, teraz je podstatne nižšia - 8,1 percenta.

Tento pokles nevyvolalo žiadne prudké zlepšenie americkej ekonomiky, ale štatistické prispôsobenie reality - USA vyradili z dát dlhodobo nezamestnaných.

Programom chce Fed docieliť, aby sa miera nezamestnanosti do roku 2015 znížila na 7 percent. Do konca roka bude nakupovať aj dlhodobé cenné papiere v objeme 85 miliárd dolárov, ktoré sú zahrnuté v rámci Operácie Twist.

Jej cieľom je znížiť dlhodobú úrokovú sadzbu tým, že Fed predáva krátkodobé cenné papiere a naopak nakupuje dlhopisy s dlhodobou splatnosťou. Znížením úrokov podporí ekonomický rast.

Americká centrálna banka Fed stihla od vrcholu krízy v roku 2008 napumpovať do ekonomiky 2,3 bilióny dolárov. Urobila to v dvoch vlnách, ktoré sú známe aj pod anglickou skratkou QE.

Prvá vlnu rozbehla v novembri 2008, keď zachraňovala ekonomiku a upokojila paniku na trhoch po páde banky Lehman Brothers. Skupila vládne a hypotekárne dlhopisy za 1,7 bilióna dolárov.

Druhá vlna nasledovala o dva roky neskôr. Fed zistil, že rast HDP stagnuje, preto v snahe podporiť spotrebu ľudí a investície podnikateľov zahájila 600 miliardový výkupný program.

Finančné stimuly boli podporené nízkou základnou sadzbou, ktorá je vo výške 0,25 percenta aktuálna už štyri roky a Fed ich na tejto úrovni ponechá minimálne do roku 2015.

Podobne ako pri hlasovaní Európskej centrálnej banky aj pri americkom Fede s nákupom dlhopisov nesúhlasil len jeden bankový člen (z 12 členov) Jeffrey Lacker, ktorý kvantitatívne uvoľňovanie dlhodobo kritizuje. 

Po rozhodnutí Fedu vyleteli americké akciové trhy nahor: Dow Jones posilnil o 1,1 percenta, S&P 500 o 1,14 percenta, Nasdaq o 1,3 percenta. Zlato posilnelo o dve percentá.  

<< späť