Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.

Zdieľať    
Zlato vytvára pocit bezpečia

Zlato vytvára pocit bezpečia

04.12.2019

Najlepšia ochrana proti inflácii.

Centrálne banky najvyspelejších krajín od 60. rokov minulého storočia sa snažili znížiť cenu zlata a zbaviť sa majetku, ktoré jeho vlastníkom neprináša úroky investovaním do dlhopisov a iných aktív, ktoré generujú príjem.

Niektoré centrálne banky, ako napríklad Centrálna banka Kanady, znížili svoje devízové ​​rezervy zlata takmer na nulu. Austrálska centrálna banka má iba asi 79 ton zlata. V skutočnosti rozvojové krajiny nakúpili a získali lacnejšie zlato, zatiaľ čo vyspelé krajiny stále znižovali svoje zásoby zlata alebo jednoducho ukončili nákup a ich zlaté rezervy zostali na rovnakej úrovni.

Koncom 90. rokov Británia predala viac ako polovicu svojich zlatých rezerv. Začiatkom 21. storočia Švajčiarsko predalo viac ako 1 000 ton zlatých rezerv, čo spôsobilo nepokoje a bolo vyvolané referendum aby sa zabránilo ďalšiemu predaju zlata. Referendum zlyhalo, predaj zlata sa však zastavil. MMF v roku 2010 predal 400 ton zlata - bol to ich posledný predaj zlata. Počas tohto organizovaného dumpingu zlata centrálne banky neustále znižovali úlohu zlata ako peňažného aktíva. V roku 2012 bývalý predseda Fedu Ben Bernanke na Univerzite George Washington uviedol, že zlaté normy v minulosti zlyhali a dnes nie sú uskutočniteľné. Bernanke tiež označil americkú zlatú rezervu za „tradíciu“, ktorá v súčasnom menovom systéme nehrá žiadnu úlohu. V roku 1999 bol zorganizovaný kartel predajcov zlata pod názvom „Centrálne banky pre zlato\", ktorý mal obmedziť predaj zlata na 2500 ton ročne, aby sa zabránilo nadmernému poklesu cien. Kartelová dohoda bola aktualizovaná každých päť rokov v rokoch 2004, 2009 a 2014. V roku 2019 sa dohoda neobnovila a kartel prakticky prestal existovať. Dôvod, prečo?

V roku 2010 sa centrálne banky otočili z čistých predajcov na čistých kupcov zlata. Od roku 2009 Rusko a Čína viac než strojnásobili svoje zásoby zlata. Ďalšími kupujúcimi sú Mexiko, Vietnam, Irán a Turecko. Teraz sa nadšenie centrálnych bánk pre zlato rozšírilo do rozvinutých krajín. Holandská centrálna banka nedávno vyhlásila, že zlato si vždy zachováva svoju hodnotu a že fyzické zlato vytvára pocit bezpečia v časoch krízy. Holandsko tiež stavia nové vojenské zariadenie na ochranu svojho zlata. Nemecko sa pripojilo ku krajinám, ktoré začali získavať zlato v septembri 2019. Zvýšilo svoje zásoby zlata asi o 2,6 t. To nie je príliš veľa (Rusko nakupuje asi 30 ton zlata mesačne), ale skutočnosť, že Nemecko vo všeobecnosti zvýšilo svoje rezervy, je veľká správa. Po USA, Číne a Japonsku je Nemecko štvrtou najväčšou ekonomikou na svete. Nákup zlata centrálnou bankou Nemecka dokazuje, že zlato v súčasnosti kupujú nielen rozvojové krajiny. Možno Nemecko práve začína diverzifikovať svoje aktíva znížením podielu štátnych dlhopisov a iných štátnych dlhov. Je tiež možné, že Nemecko predvída infláciu v Európe a vie, že zlato je najlepšou ochranou proti inflácii. Možno Nemecko vidí globálny odklon od hegemónie amerického dolára a chce sa správať bezpečne. Žiadny z týchto dôvodov nie je pre dolár pozitívny, ale všetky sú voči zlatu mimoriadne optimistické. Teraz sa nachádzame v novej dobe, keď zlato postupne obnovuje svoju úlohu menového aktíva, čo v blízkej budúcnosti znamená oveľa vyššie ceny zlata. 

<< späť